Sklep Tofi

Blog

Żywienie konia, a jego zachowanie

Odpowiednie żywienie konia ma ogromny wpływ na jego zdrowie, samopoczucie i zachowanie. Karmienie konia to nie tylko dostarczanie mu odpowiednich składników odżywczych, ale także budowanie relacji i zrozumienie jego potrzeb. Jednym z ciekawych aspektów żywienia koni jest stosowanie niemelasowanych wysłodków buraczanych, które mają na te zwierzęta pozytywny wpływ.

Czego unikać, a co uwzględniać w końskiej diecie?

Konie to majestatyczne i piękne zwierzęta, które potrzebują odpowiedniej diety, aby zachować zdrowie i witalność. Istnieje wiele produktów, które są dla nich szkodliwe, a właściciele tych zwierząt muszą być odpowiedzialni w zakresie żywienia swoich pupili. Warto więc przyjrzeć się produktom, których konie nie mogą jeść oraz zapoznać się z tymi, które są dla nich odpowiednie. Jednym z wartościowych elementów w diecie są niewątpliwie wysłodki buraczane.

Wybieramy najlepszy pokarm dla konia

Układ trawienny koni jest wyjątkowo specyficzny. Z uwagi na to, że mają one bardzo mały żołądek i trawią wyłącznie pokarm pochodzenia roślinnego, tak ważne jest, aby hodowca dostosował dietę do wieku, stanu fizjologicznego i zdrowia, płci, specyfiki oraz trybu pracy konia.

Czym żywimy konia zimą, kiedy nie ma dostępu do zielonek?

O ile okres wiosenno-letni jest dla hodowców mniej problematyczny w żywieniu koni ze względu na dostęp do pastwisk i innych z upraw polowych, o tyle zimą trzeba poświęcić nieco więcej uwagi zwierzęciu i jego diecie. Mimo, że konie mają dostęp do siana niemal cały rok, nie powinno być ono jedynym pokarmem w chłodne dni, głównie ze względu na jego niską kaloryczność. Dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie do codziennej diety wysokowartościowej paszy, np. w postaci wysłodków buraczanych.

Wysłodki buraczane w diecie koni. Dlaczego mówi się o nich, że są najlepszą karmą?

Żywienie koni to temat złożony i niełatwy, ze względu na dużą liczbę schematów żywieniowych, opinii hodowców, ekspertów ds. żywienia koni, a także samych użytkowników… i również samych koni.